گواهینامه ssl چیست ؟

ssl مخفف secure socket layer میباشد که برای برقراری ارتباطی امن بین کاربر ( Client ) و وبسایت ( Server ) به کار میرود . این گواهی ضامن ارتباط امن شما با کاربرانتان میباشد بدین ترتیب که اطلاعات در هر دو طرف ( کاربر و سرور ) بصورت رمز نگاری شده به طرف مقابل ارسال میشود و اگر شخصی در این میان این ارتباط را شنود کند ( MITM ) پی به اطلاعات رد و بدل شده نخواهد برد .

چرا ssl ؟

حال سوال این است که چرا باید از ssl استفاده کنیم ؟

با فرض اینکه اطلاعات تبادل شده میان کاربر و وبسایت امن نشده باشد ( Not Secure ) اگر شخصی این ارتباط را شنود کند میتواند تمام اطلاعات رد و بدل شده را در اختیار داشته باشد .

این اطلاعات ممکن است اطلاعات کارت های بانکی – حساب کاربری و … باشد و میتواند منجر به سوء استفاده های مالی و غیر مالی شود .

در صورتی که شما از SSL استفاده نمایید کاربران شما بدون نیاز به انجام کاری اطلاعاتی امن را به شما میفرستند و خیالتان از بابت ربوده شدن اطلاعات راحت میشود . این بر عهده پروتکل HTTPS میباشد که این اطلاعات را رمز نگاری و ارسال نماید .

مزایا و معابت استفاده از SSL

مزایا :

  •  علاوه بر برقرای امنیت دو طرفه میان کاربر و سرور از جمله مهم ترین مزیت های استفاده از SSL میتوان تاثیر آن بر روی SEO یا Search Engine Optimization دانست .

در حقیقت موتور های جست و جو گر ( google , bing , yahoo , … ) به وبسایت هایی که به امنیت کاربرانشان اهمیت میدهند امتیاز بهتری خواهد داد و در نتایج جست و جو جایگاه بهتری خواهند داشت .

هماهنطور که 65% از جست و جو های گوگل بنا بر اعلام Moz به وبسایت های دارای SSL ختم میشوند .

  • ایجاد حس اعتماد در کاربران

معایب :

  • هزینه : هرچند گواهی های رایگان نیز توسط برخی شرکت ها از جمله Let’s Encrypt ارائه میگردد اما میتوان گفت هزینه های تهیه گواهی های SSL بسیار گزاف و سرسام آور است . چنانچه میتوان این قیمت هارا تا سقف چند ده میلیون تومان در سال یافت .
  • کاهش سرعت ( ناچیز ) : با توجه به رمز نگاری ۱۰۲۴ بیتی بین کاربر و سرور میتوان گفت چند ده میلی ثانیه به زمان بارگذاری وبسایت افزوده خواهد شد و این بخاطر Encrypt , Decrypt اطلاعات بین کاربر و سرور میباشد .

در حال حاظر در ایران وبهاست خدمات SSL بصورت اتوماتیک و تحویل فوری ارائه نمیشود اما با سفارش کاربران میتوانیم برای آن ها این گواهی هارا تهیه نماییم .